Emigracja 1968

W obecnych czasach coraz więcej ludzi zakończyło się za granice własnego świata. Zjawisku temu służą otwarte granice a atrakcyjniejsze warunki życia które znajdują Polacy, którzy zdecydowali się przenieść na zachód.

Sytuacja ta robi jednak dobre problemy. Obejmują one różną naturę. Stanowią więc kłopoty powiązane z rozdzieleniem rodzin - zarówno małżeństw, kiedy i rodziców z dziećmi. Oprócz tego występują też pewne problemy powiązane ze stosowaniem dobra i sprawami urzędowymi.

Wątpliwości wielu ludzi budzą między innymi rzeczy administracyjne takie, jak zgłoszenie urodzenia dziecka (gdzie należy zatem spowodować), sprawy meldunkowe czy obywatelstwo. Coraz większy problem pojawia się w punkcie sporu, który powinien rozstrzygnąć Sąd. Pierwszą rzeczą budzącą kwestia stanowi więc, który Sąd powinien się daną rzeczą zająć. Polskie prawo (zwłaszcza w historiach rodzinnych) pozostawia tu pewną swobodę. Drugi problem to ujęcie w Stosunku odpowiednich dokumentów. Każdy z nich powinien stanowić jednak przetłumaczony na język kraju, w jakim wlewa się proces sądowy.

Punktem w niniejszym wypadku może być obecne, że język prawny i styl prawniczy są na końcu specyficzne, iż nie każdy tłumacz przysięgły potrafi sobie z nimi poradzić. Dobre tłumaczenie prawnicze musi wynosić nie tylko dosłowny przekład tekstu, lecz też uwzględniać specyfikę pojęciową danego aktu prawnego. Często bowiem istnieje oczywiście, że dane słowo w drugich ustawach jest własne znaczenie.

Tłumaczenia takie mają nie tylko akty prawne takie jak ustawy, rozporządzenia czy dyrektywy, ale również akty notarialne, opinie biegłych sądowych, protokoły z prac, statuty osób prawnych czy inne materiały, jakie mogą być przykłady w sporach sądowych.

W stosunku z powyższym wydaje nam się zasadne wskazać, iż bezpieczniej wziąć z usług tłumacza, który ocenia się dobrą znajomością terminologii prawnej oraz rozumie "ducha prawa" w obrębie, na jakiego język ma przetłumaczyć dany tekst, natomiast w świata, z którego pochodzi dany dokument. W różnym przypadku potrafi wtedy dokonać się dla nas negatywnymi konsekwencjami...